•  Strona główna  •  Przepisy  •  Informatory  •  Kalendarz zawodów •  Wyniki zawodów  •  Rankingi  •  Forum •  
 
 
Menu
Strona główna
Przepisy
Dla początkujących
Zdjęcia z zawodów
Wasze modele
Opisy modeli i akcesoriów
Testy modeli
Nasze tory
Biblioteka linków RC
REKLAMA
Najbliższe zawody
Teraz nie ma zawartości dla tego bloku.
SMK Szczecin
PLMS RC

Malowanie wg. HPI
- tłumaczenie: Rafał Machulski
 

Kupując model dostajemy do dyspozycji – oprócz podwozia – także nadwozie w postaci przeźroczystej, leksanowej wypraski. Kto z was chce aby jego model był bezbarwny? Chyba nikt. Więc należy go pomalować. Ale – jeżeli jesteś początkującym – nasuwa się pytanie jak? Myślę że tych parę rad wraz z fotkami pomoże wam w malowaniu swojej pierwszej karoserii.

 Na początek lista rzeczy których będziesz potrzebował:

  1. Jakiś płyn do mycia naczyń
  2. Woda
  3. Taśma papierowa (maskująca) do zabezpieczenia karoserii podczas malowania.
  4. Ołówek
  5. Czysty ręcznik
  6. Ostry nóż
  7. Puszka lub dwie (zależy od projektu) farby do leksanu– najlepiej w aerozolu - (nie oszczędzaj na jakości !!!)
  8. Trwały (ale zmywalny) marker
  9. Denaturat

 1. Następnie musisz przygotować karoserię do malowania.

Nie rób tego szybko bo to jest bardzo ważna czynność! Umyj karoserię od wewnątrz mydłem i wodą. Później zmyj całe mydło dokładnie i wysusz czystym ręcznikiem. Weź nalepki maskujące na okna i przyklej je wewnątrz karoserii używając krawędzi okien jako linii. Mocno naciśnij na  krawędzie okien paznokciami żeby zabezpieczyć przed dostaniem się tam farby.

  

2. Zaznaczanie wzoru.

Narysuj projekt malowania na zewnątrz karoserii (na folii zabezpieczającej) używając markera, wewnątrz swojego wzoru. Pokryj taśmę innym paskiem gdy jeden pasek nie jest zbyt szeroki dla twojego wzoru. Zaklej taśmą karoserie bardzo dokładnie i tak żeby pod nią nie było powietrza. Podnieś karoserie do jasnego światła  i weź ołówek i na taśmie narysuj wzór swojego projektu, jeśli to twój pierwszy wzór to lepiej żeby był prosty. Nożem wytnij wzór narysowany ołówkiem. Odklej resztę taśmy na taśmie na której nie chcesz żeby na razie była pomalowana (ta której nie odkleiłeś)  napisz jakim kolorem będziesz ją malował. Tak samo jak przy nalepkach maskujących dociśnij krawędzie paznokciami.

3. A teraz najlepsze MALOWANIE!!!

Najpierw włóż połowę butelki ze farbą pod gorącą wodę. Dzięki temu farba lepiej będzie się trzymał karoserii. Maluj najpierw najciemniejszy kolor bo jeżeli pomalujesz ciemny na jasny to się zmieszają. Najlepiej pomalować trzy jasne, cienkie warstwy niż dwie grube. Dzięki malowaniu cienkimi warstwami farba nie będzie ciekła. Teraz pomaluj warstwą następnego koloru (trochę jaśniejszego) i tak dalej do najjaśniejszego. Jeśli używasz koloru bardzo jasnego/metalicznego to najpierw użyj srebrnego lub białego dla lepszego efektu..

   

4. Dekoracja. 

Kiedy cała farba jest sucha usuń naklejki z okien. Użyj denaturatu do usunięcia farby który wydostał się na zewnątrz oraz wszystkich innych pozostałości i linii narysowanych markerem. Wykończ karoserię różnego rodzaju detalami (naklejkami, markerem) wedle upodobania.

   

5. Wykończenia 

Ostrożnie wytnij teraz dziury na koła. Teraz zrób dziury w karoserii – do zamontowania jej na podwoziu - używając rozwiertaka lub tradycyjnego wiertła. I tak oto Twój model posiada pięknie pomalowana karoserię. Życzę powodzenia podczas malowania.

   

I na koniec jedna ważna rada: SPIESZ SIĘ POWOLI – POŚPIECH TO TWÓJ WRÓG !!!  Jeżeli zastosujesz się do tej rady to twój model może prezentować się równie okazale jak ten na zdjęciu poniżej.

 

Prawa autorskie © RC-AUTO - Portal Modelarzy Samochodowych Wszystkie prawa zastrzeżone.

Opublikowane: 2004-08-21 (25593 odsłon)

[ Wróć ]
 
 

 
 
:: fiblack3d phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::