•  Strona główna  •  Przepisy  •  Informatory  •  Kalendarz zawodów •  Wyniki zawodów  •  Rankingi  •  Forum •  
 
 
Menu
Strona główna
Przepisy
Dla początkujących
Zdjęcia z zawodów
Wasze modele
Opisy modeli i akcesoriów
Testy modeli
Nasze tory
Biblioteka linków RC
REKLAMA
Najbliższe zawody
Teraz nie ma zawartości dla tego bloku.
SMK Szczecin
PLMS RC

OPISY MODELI I AKCESORIÓW -> Zestaw startowy Modelcraft - Opis: Marek Kusiakiewicz

Zastanawiając się nad zakupem modelu samochodu RC, stajemy przed dylematem: kupić pełen zestaw RTR (gotowy do jazdy) czy zestaw KIT (do samodzielnego złożenia) i kompletować osobno elektronikę. Dla tych wszystkich, którzy mają takie dylematy z pomocą przychodzi sklep Conrad, mająca w swojej ofercie zestaw startowy firmy Modelcraft.

        


Zestaw startowy dla modeli samochodów RC - to brzmi dumnie. Czy jednak spełni on wymagania początkującego kierowcy? Przyjrzyjmy się zatem bliżej zestawowi Modelcraft.

        
        


Zestaw oferowany przez sklep Conrad składa się - jak już zapewne zauważyliście - z sześciu elementów: nadajnika 2,4GHz, micro odbiornika, serwomechanizmu, pakietu zasilającego NI-MH 7,2V 2400mAh, ładowarki ściennej do pakietu i 8 baterii AA (paluszek) do zasilania nadajnika. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z elementów.

Nadajnik.

Sam nadajnik to elektronika zamknięta w prostej, bardzo modnej ostatnio, pistoletowej obudowie. Najważniejsze, że rękojeść dobrze leży w dłoni, a koło kierownicy opiera się na średniej twardości sprężynie.
Pod klapką znajdującą się na górnej powierzchni nadajnika znajdziemy przełączniki normalnej i odwrotnej pracy serwomechanizmu skrętu (1 kanał) oraz serwomechanizmu gazu (modele spalinowe) lub elektronicznego regulatora obrotów (kanał 2).

        


Oprócz przełączników mamy też trzy pokrętła: trymer 1 kanału (skręt), trymer 2 kanału (regulator obrotów) oraz dual rate dla skrętu (ustawienie maksymalnego kąta wychylenia dźwigni serwomechanizmu skrętu w lewo i w prawo).

        


Nad środkowym pokrętłem mamy umiejscowiony przycisk BIND (taki sam przycisk jest w odbiorniku) służący do zgrania nadajnika z odbiornikiem.
Firma Modelcraft zadbała również o umieszczenie diody sygnalizującej prace nadajnika oraz diody sygnalizującej przydatność baterii zasilających nadajnik do dalszej pracy (kolor zielony - OK, dioda mruga - baterie na wyczerpaniu).

        


Odbiornik.

Mały, lekki, prosty i co najważniejsze - trzykanałowy z wydzielonym wejściem do podłączenia osobnego zasilania (przydatne do zastosowania zestawu oferowanego przez sklep Conrad w modelach spalinowych).

        


Serwomechanizm.

Modelcraft do zestawu włożył standardowe serwo RS-2 z plastikowymi zębatkami, co zmusza nas do zastosowania serwosavera, żeby - w razie "stłuczki" modelem - nie uszkodzić delikatnych zębatek.

        


Czas reakcji serwomechanizmu nie jest oszałamiający, ale i tak zdecydowanie lepszy od serwomechanizmów innych firm. Przy zasilaniu 4,8V wynosi on 0,19s, a przy zasilaniu 6V - 0,17s. Oba czasy odnoszą się do kąta 60 stopni.
Wymiary serwomechanizmu RS-2 to: 41mm x 20mm x 42mm.

Pakiet zasilający model.

Pakiet to standardowych rozmiarów stickpack NI-MH 7,2V z zainstalowaną wtyczką standardu Tamiya. Pojemność  pakietu to 2400mAh. Jest to wystarczające do spokojnej jazdy zarówno na placu pod domem jak i na zawodach np. w klasie Hobby Junior Polskich Mistrzostw Modeli Samochodów RC.
Pakiet zasilający Conrad Energy możemy ładować maksymalnym prądem 1C, czyli 2,4A.

        


Ładowarka do pakietu zasilającego model.

Najprostsza ładowarka Voltcraft - przeznaczona według producenta - do ładowania pakietów Ni-XX 7,2V - 9,6V o maksymalnej pojemności do 4200mAh. Maksymalny prąd ładowania na wyjściu ładowarki to 600mA.

        


Dołączony do zestawu startowego oferowanego przez sklep Conrad, pakiet zasilający model będziemy zatem ładować ok. 3h - 3,5h.

Baterie zasilające nadajnik.

W zestawie znajdziemy 8 sztuk baterii typu AA (tzw. paluszek) firmy Energizer.

Podsumowanie.

Zestaw startowy Modelcraft znajdujący się w ofercie sklep Conrad jest idealny na dobry początek dla wszystkich, którzy kupią osobno podwozie - nowe lub używane - a chcą kupić resztę w jednym pudełku. Cena zestawu startowego to tylko 299zł. Piszemy - tylko - bo bardzo często sam nadajnik z odbiornikiem podobnej klasy co Modelcraft, kosztuje ok. 220zł - 280zł. Pamiętajmy, że w cenie 299zł mamy - oprócz nadajnika i odbiornika - również pakiet zasilający do modelu, baterie do zasilania nadajnika oraz serwomechanizm.

Jednym słowem - POLECAMY.
 
 

Opis: Marek Kusiakiewicz
POWRÓT
 
 

 
 
:: fiblack3d phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::