Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Śr cze 24, 2026 7:29 am

Teraz jest Śr cze 24, 2026 7:29 am




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 7:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 31, 2003 7:59 pm
Posty: 1452
Lokalizacja: Warszawa
gdzie powinien sięznajdowac środek ciężkości aby model dobrze się prowadził... mi się wydaje że w samym środeczku w takie jsamej odległości od przedniej jak i tylnej osi, ale szczerze mówiąc bladego pojęcia o tym nie ma i jako amator proszę o pomoc... i jeszcze jak to jest 2WD czy środek ciężkości powinien być w innym położeniu aniżeli w 4WD... napaewno musi isę pokrywać z osia auta ale co dalej...

_________________
hpi pro4, asso tc3 ft, trooper sc
pozdrawiam
Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 7:43 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 26, 2003 2:09 am
Posty: 96
Lokalizacja: Wrocław
Najwazniejsze zeby srodek ciezkosci byl jak najnizej, unikniesz dachowania przy skretach, no i bedziesz mogl zakladac sz4ersze slicki.

Ciezar powinnien byc umieszczony na osi napedowej i w takim wypadku amorki na osi napedowej powinny byc troche twardsze, a z przodu musza byc bardzo miekkie.

A jak AWD to rowno rozlozony na calej powierzni plyty podlogowej, z tylu troche twardsze amorki, mozna zalozyc obrecz o grubosci 1mm na tylne amorki zeby skrocic skok sprezyny. ;].

_________________
Ford Focus '01 TB-01 under construction


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 7:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 31, 2003 7:59 pm
Posty: 1452
Lokalizacja: Warszawa
z tym że jak najniżej to wiem... a jaka proporcja przy napędzie na tylnią oś powinna być zachowana między przodem a tyłem... nie umiem tego ąldnie ubrać w słowa...

_________________
hpi pro4, asso tc3 ft, trooper sc
pozdrawiam
Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 7:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 27, 2003 12:53 pm
Posty: 4236
Lokalizacja: Kraków
Marcin, może poczytaj cos na stronach Subaru, jedno z lepszych aut z napedem 4x4 i może tam bedzie cos wyjaśnione...wedlug mnie cezar powinien byc tak jak juz to napisane gdzieś przy środku, bo jezeli dasz duzy np. na tył to sterowanie może byc trudniejsze (realny przykład skoda 120l, ciezar z tyłu i przy wiekszych predkosciach przód lekko sie unosi i gorześ skrecać), a jezeli dasz z przodu cieżar to kierowanie może być łatwiejsze, ale tył może wpadać w lekką nadsterowność (uslizg kól) .... to tak na chłopski rozum :)

_________________
Pozdrawiam
AE TEAM


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 7:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 31, 2003 7:59 pm
Posty: 1452
Lokalizacja: Warszawa
przy 4WD to tak jak napisał Splendid na środku, ale mnie interesuje autko z napędem na tył... to tez znajdę na stornie subaru?? ja miałem projekt aby środek cięzkości ustawic tak... podzielić odległośc między osiami na 4 odcinki i w odległości 1 od osi napędzającej ustawić srodek cięzkości, a potem podczas obserwacji zachowań na drodze przesuwac ten środek albo do tyłu abo do przodu...

_________________
hpi pro4, asso tc3 ft, trooper sc
pozdrawiam
Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 8:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 27, 2003 12:53 pm
Posty: 4236
Lokalizacja: Kraków
Jak pisał Splendid cieżar powinien byc mozliwie jak najbliżej osi napedowej.

A co do tyego RWD to raczej nie znajdziesz tego na stronie subaru.. hm najciekawsze by były strony teamów wyścigowych, może tam cos sie dowiesz o srodku cieżkość....a w F1 to sielnik i wszytko jest z tyłu, tak samo jak w dragsterach.

_________________
Pozdrawiam
AE TEAM


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 8:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 31, 2003 7:59 pm
Posty: 1452
Lokalizacja: Warszawa
...bugi a czy po ustawieniu tego środka za bardzo z tyłu nie odbije się to na sterowności... chodzi mi takie położenie tego środka aby sterownośc jak i napędzanie miały optymalne warunki...

_________________
hpi pro4, asso tc3 ft, trooper sc
pozdrawiam
Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 8:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 27, 2003 12:53 pm
Posty: 4236
Lokalizacja: Kraków
Jak da zabardzo w tył to gorzej model bedzie skrecać...muszisz popróbować kilka wariantów... i podstawa najwiekszy ciezar nie moze być na osi tylko tuz przed nją (czyli bliżej srodka modelu)

_________________
Pozdrawiam
AE TEAM


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 8:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 31, 2003 7:59 pm
Posty: 1452
Lokalizacja: Warszawa
no i właśnie o tym mówię jak model ma tam około 26 cm to chce to podzelić na 4 i ustawić środek cięzkości w odległości (w stronę środka modelu) 6,5 cm od osi napędowej...

jeszcze jedna pytanko... jak ustawiam środek cięzkości w spalince to chyba powinienem to robić przy baku napełnionym do połowy, a nie przy pustym, albo pełnym :?:

_________________
hpi pro4, asso tc3 ft, trooper sc
pozdrawiam
Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 8:57 pm 
Offline
-=ADA$=-
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 20, 2003 7:51 am
Posty: 3467
Lokalizacja: Bielsko-Biała/ Kraków
najwazniejsze zeby bylo to w pewnej odleglosci od osi napedowej jesli to jest os tylna ( i przed nia) poniewaz w przeciwnym wypadku auto stanie deba i wogule nie bedzie sie dalo skrecac, a w spalinowym to najlepiej na pustym, bo jak troche wagi ubedzie to moze przod podskoczyc, a jak dodasz troszke to najwyzej go lepiej dociazysz


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 9:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 26, 2003 2:09 am
Posty: 96
Lokalizacja: Wrocław
No to jak te odleglosc podzielisz na 4 odcinki, ciezar musi sie znajdowac w 2 odcinku liczac od osi napedowej ;].

Ale moze lepiej zaczac dyskusje od tego co tym srodkiem ciezkosci jest. Akumulatora nie umiescisz na osi dlatego ze srodek ciezkosci bedzie za wysoko bo nad kolami czyli 70 mm w gorze. A aku to 440 gram 1/4 wagi calego auta, logika podpowiada zeby ustawic wszystko tak jak najwygodniej w samochodzie i manewrowac delikatnym przestawianiem akumulatora. 440 gram to tak duza masa przy 1800 gram ogolnej masy pojazdu ze nawet milimetrowe zmiany polozenia tej masy moga skutkowac zmiana charakterystyki pojazdu, na przyklad do driftingu, obciazasz przod przy tylnio napedowej osi, juz przy malej mocy tylne kola traca przyczepnosc etc.

_________________
Ford Focus '01 TB-01 under construction


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 9:49 pm 
Offline
-=ADA$=-
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 20, 2003 7:51 am
Posty: 3467
Lokalizacja: Bielsko-Biała/ Kraków
watpie zeby dobrym pomyslem bylo odciazenie tylu, bo wtedy bedzie sie krecic jak glupi, lepiej rowno obie osie dociazyc, ale fakt ze przy tak duzej masie kazdy milimetr gra role.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 9:52 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr sie 20, 2003 2:29 pm
Posty: 641
Lokalizacja: Poznań
Jak już mowa o driftingu to najpierw:
- wywalasz wszystko co niepotrzebne
- usztywniasz to co zostało
Teraz dopiero (ewentualnie) zastanawiasz się nad poprzemieszczaniem akumulatora, odbiornika, regulatora itp.
Takie moje zdanie

_________________
www.rcds.prv.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 9:55 pm 
Offline
-=ADA$=-
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 20, 2003 7:51 am
Posty: 3467
Lokalizacja: Bielsko-Biała/ Kraków
co rozumiesz przez wywalasz wszystko co niepotrzebne?? co jest niepotrzebne??


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 01, 2004 9:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 31, 2003 7:59 pm
Posty: 1452
Lokalizacja: Warszawa
Splendid napisał(a):
No to jak te odleglosc podzielisz na 4 odcinki, ciezar musi sie znajdowac w 2 odcinku liczac od osi napedowej ;].

Ale moze lepiej zaczac dyskusje od tego co tym srodkiem ciezkosci jest. Akumulatora nie umiescisz na osi dlatego ze srodek ciezkosci bedzie za wysoko bo nad kolami czyli 70 mm w gorze. A aku to 440 gram 1/4 wagi calego auta, logika podpowiada zeby ustawic wszystko tak jak najwygodniej w samochodzie i manewrowac delikatnym przestawianiem akumulatora. 440 gram to tak duza masa przy 1800 gram ogolnej masy pojazdu ze nawet milimetrowe zmiany polozenia tej masy moga skutkowac zmiana charakterystyki pojazdu, na przyklad do driftingu, obciazasz przod przy tylnio napedowej osi, juz przy malej mocy tylne kola traca przyczepnosc etc.


ale z tą osia chodziło mi o to aby z każdej strony jak zaznaczymy oś symetrii podwozia był taki sam ciężar, aby jake teoretycznie to oś przedłuzymy złapiemy za jej końce oderwiemy model od podwozia a on nie zrobi obrotu o 180 stopni... umieszczanie pakietu na osi napędowej byłby głupie... nie mówiac już o tym że karosa mogłaby nie wejść... i jak już wyszło z naszych rozważań nie chodzi o to aby dociązyć tylko tylnią oś... trzeba się liczyć z tym że czasem trzeba będzie modelem zawrócić :wink:

a co do wywalania to u mnie w modelu raczej nic nie da się wywalić...

_________________
hpi pro4, asso tc3 ft, trooper sc
pozdrawiam
Marcin


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest Śr cze 24, 2026 7:29 am


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL