Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Śr cze 24, 2026 7:33 am

Teraz jest Śr cze 24, 2026 7:33 am




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor
PostNapisane: Cz cze 04, 2009 11:49 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 03, 2008 8:06 am
Posty: 36
Witam, korzystając z okazji chciałbym "wtrącić swoje dwa groszę" do dyskusji. Dobrze się stało że zauważono konieczność dokonania zmian w polskim modelarstwie.
Od "wieków" psioczyliśmy na LOK ze mna na czele (zwrot legitymacji w 1984 r.) Obecne trendy oddzielenia modelarstwa kołowego i "małżeńnstwa" z PZM może mieć sens pod warunkiem zachowania rozwagi. Dwa lata temu, przy okazji prób "reanimacji' modelarstwa w Szczecinie, wielokrotnie rozmawiałem z Prezesem i członkami zarządu PZM. Związek bardzo chętnie widział by modelarzy pod swoją "opieką" Są jednak pewne niebezpieczeństwa którę radzę wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.
Modelarstwo wyczynowe jest obecnie sportem elitarnym. Choćby ze względu na koszty. Nie widzę w tym przypadku rozwoju tej dziedziny bez zaplecza czyli dzieci i młodzieży w modelarniach. Za "dobrych " czasów LOK miał wpisane w statucie (nie grzebałem teraz) coś o nadrzędnej roli w politechnizacji młodzieży. Tego celu nie da się zachować w PZM z kilku powodów. Modelarstwo w dalszym ciągu jest spostrzegane jako zabawa. Dlatego też w nowych warunkach PZM trudno będzie przeforsować powstawanie nowych modelarni. Takie zadanie może dalej spełniać LOK. Czyli, czy nie lepszym rozwiązaniem było by zamiast " rozwodu" z LOK-iem pozostawienie modelarstwa w LOK-u dla potrzeb dzieci i młodzieży i stworzenie nowej organizacji na skalę krajową np. Stowarzyszenia Modelarzy Kołowych ( lub coś podobnego) tylko dla "zawodowców" i współpraca z Polskim Związkiem Motorowym. I tu pewni działacze chętnie będą się "chwalić" osiągami za Wasze pieniądze :) ale takie jest życie :)
W latach 80-tych nie było takich możliwośći jak teraz. Poruszacie, i słusznie, sprawę pieniędzy z budżetu państwa czyli Waszych podatków na ten cel. Dzisiaj, przy zachowaniu umiaru i odpowiednich metod przez ludzi poważnych można to swobodnie kontrolować. Taką możliwość daje zapis w Konstytucji:
Cytuj:
Zgodnie z przepisem art. 61 ust. 4 Konstytucji tryb udostępniania informacji uregulowany został w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

Prawo do informacji publicznej uregulowane jest w przepisach prawa międzynarodowego, w tym w artykule 10 ust. 2 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, który zapewnia obywatelom państw, które ratyfikowały konwencję: wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.


Dlatego uważam że zanim podejmiecie ostateczną decyzję warto tę sprawę dokładnie przedyskutować i rożważyć. Jest czas na zmiany, ale powroty będą trudne.
Z pozdrowieniami
Janusz Zdanowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt cze 05, 2009 7:11 am 
Offline

Dołączył(a): Wt mar 07, 2006 7:38 pm
Posty: 5261
Modelarstwo Kołowe ,modelarstwem pozostało tylko z nazwy.Model gotowy,cały osprzęt zakupiony.Własna praca to w zasadzie przygotowanie modelu do startu i jazda.Już łódkarze więcej prac wykonują samodzielnie."Odbijanie"kadłubów,szlifowanie śrub i t.p.Mniej jest w tym samego sportu bo jeżdżą tylko w prawo i po trójkącie.Nawet pomiar nie jest tak istotny dla nich.W samochodach na każdych zawodach kierowca spotyka się z innymi warunkami na innej geometrii toru.Tu potrzebne jest doświadczenie .Nie da się dobrze przygotować na "gotowo" modelu w modelarni np.w Gdańsku i wystartować nim bez zmian ustawień ,w Kłodzku.Rola Klubów jest nieco inna.W zasadzie pracownie modelarskie wyposarzone ,jak to kiedyś było w tokarki,frezarki i t.p. urządzenia są niepotrzebne.Nam potrzeba godzin wyjeżdżonych na torach,a więc potrzebna jest infrastruktura o której mówił P.Jarząbek w jednym z zafundowanych mu programów w telewizji.Niestety jego słowa z góry skreśliły "samochodziarzy".Kluby powinny dawać szansę jazdy ,a więc organizowanie lokalnych imprez,spotkań na których zawodnicy pogłębiali by swoje doświadczenie.
PZM nie będzie odrazu dobrym Samarytaninem i da wszystko.Jedno jest pewne,że ludzie z PZM mają świadomość właśnie tej infrastruktury czyli torów .No i przedewszystkim jeśli będziemy działać konsekwentnie możemy stworzyć coś co będzie bardziej transparentne i klarowne niż LOK.
My jako środowisko dolnośląskie przeprowadziliśmy rozmowę z lokalnymi władzami PZM i wiemy "na czym stoimy".

Ps.co do powrotów to taki scenariusz jest raczej niemożliwy.Lok jest kotletem mielonym ,delikatnie pokrytym patyną pleśni,a takich rzeczy się nie odgrzewa.Mając teraz wiatr w plecy na zmiany,możemy conajwyżej pójść jeszcze o krok dalej....

_________________
O organizatorach PMMS RC IPN nie ma nic do powiedzenia...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 05, 2009 10:28 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 03, 2008 8:06 am
Posty: 36
Zaremba Lesław napisał(a):
Modelarstwo Kołowe ,modelarstwem pozostało tylko z nazwy.Model gotowy,cały osprzęt zakupiony.Własna praca to w zasadzie przygotowanie modelu do startu i jazda

Skąd ja to znam. Nie pamiętam już dokładnie gdzie to bylo ale chyba w Poznaniu na eliminacjach do Mistrzostw Polski. Wtedy były tylko jedne ( dlatego tak walczyłem o zmiany) Silnik odsunoł się i "ogolił" mi zębatkę którą frezowałem kilka godzin w modelarni. A zapasu nie było. Więc iglakiem piłowałem całą noc w czasie gdy Gdańsk i Kraków popijał piwko : :D ale do mistrzostw się zakwalifikowałem.
Ale teraz poważnie. Panie Lesławie. Zgadzam się z wiekszością. Pominoł Pan jednak fakt wychowania "narybku" Tego PZM niestety nie zapewni. Jak już pisałem też rozmawiałem z PZM i znam ich stanowisko. I widzę konieczność zmian. Tylko całkowita likwidacja modelarstwa w LOK-u będzie niewybaczalnym błędem i ze szkodą dla modelarstwa. LOK nie "dorasta" do wymogów terazniejszości i profesjonalizmu samych zawodników. To fakt. Trzeba poprostu odseparować profesjonalizm od amatorstwa ! a nie likwidacja. W Szczecinie zlikwidowano wszytkie modelarnie!! Bez znaczenia z jakich powodów. Gdyby jednak "ktoś" spojrzał im na ręce i zapytał o fundusze dla LOK-u na modelarstwo i transparętnie to opisał można by uratować w ten sposób wiele istniejących modelarni. Ktoś to musi zrobić.

Cytuj:
Ps.co do powrotów to taki scenariusz jest raczej niemożliwy.Lok jest kotletem mielonym ,delikatnie pokrytym patyną pleśni,a takich rzeczy się nie odgrzewa.Mając teraz wiatr w plecy na zmiany,możemy conajwyżej pójść jeszcze o krok dalej....


Zgadzam się !! Ogólnopolski Związek Modelarzy Samochodowych w formie stowarzyszenia. No i trzeba szukać sponsorów :roll: którym zapewne będzie także PZM.
Pozdrawaim
JZ


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N paź 13, 2013 3:26 am 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 03, 2008 8:06 am
Posty: 36
Ach, pominołem ten wątek. Choć temat ma juz "wąsy" Temat ten sam i te same problemy. Jak pozbawić LOK monopolu. Kto chetny do dyskusji nad reformą? Szczecin chyba już zrobił początek.

Oddzielny temat - proponuje zmiany w przepisach aby 2WD był tylko dla juniorów.
Dla seniorów Over55 CLASSIC OPEN :-) lub coś takiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N paź 13, 2013 1:08 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt mar 07, 2006 7:38 pm
Posty: 5261
Trochę kolegi tutaj nie było bo widać,że nie śledził tematów dotyczących choćby : viewtopic.php?f=22&t=69281
Myślę,że zabierając się za "politykę " powinieneś zmienić Nick na imię i nazwisko,wtedy nabierzesz wiarygodności.
Druga sprawa to Rcauto staje się coraz trudniejszą platformą do dyskusji na temat LOK.Są stosowane wzorce ze "słusznej strony " strony. Cenzura i bieżące adaptowanie regulaminu do sytuacji...

_________________
O organizatorach PMMS RC IPN nie ma nic do powiedzenia...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 13, 2013 5:41 pm 
Offline
Administrator forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 19, 2003 6:58 pm
Posty: 4190
Lokalizacja: Bożków
Proszę nie zwracać uwagi na to co napisał Lesław. Boli go to że jego posty tez są moderowane lub wręcz usuwane.

Forum RC-AUTO jest otwarte na każdą dyskusję ale nie na ciągłe udowadnianie każdemu i w każdym poście że LOK jest zły. To akurat wiemy wszyscy.
Zmiany są rzeczą normalną, ale porównywanie zmian w regulaminie RC-AUTO ze zmianami na stronie LOK-owskiej jest zwykłą bezczelnością i jest to określenie bardzo delikatne.

_________________
Pozdrawiam

Marek Kusiakiewicz, RC-AUTO


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 13, 2013 7:01 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt mar 07, 2006 7:38 pm
Posty: 5261
Marek Kusiakiewicz napisał(a):
Proszę nie zwracać uwagi na to co napisał Lesław. Boli go to że jego posty tez są moderowane lub wręcz usuwane.
Forum RC-AUTO jest otwarte na każdą dyskusję ale nie na ciągłe udowadnianie każdemu i w każdym poście że LOK jest zły. To akurat wiemy wszyscy.
Zmiany są rzeczą normalną, ale porównywanie zmian w regulaminie RC-AUTO ze zmianami na stronie LOK-owskiej jest zwykłą bezczelnością i jest to określenie bardzo delikatne.

Dziękuję za uznanie mojej uwagi w kwestii Nicka. Zdecydowanie łatwiej się dyskutuje.
Co do moderowania i zmian regulaminu to pozostawię to bez komentarza...
Moderatorzy i Administrator uważają,że "kupa"na trawniku jest czymś złym i jak ją zostawimy to sama się utylizuje.
Moje zdanie jest jednak inne. Bierność i obojętność jest aprobatą zła.Należy budować świadomość sprzątania trawników... żeby było czysto i jasno...
ps.Na słusznej stronie zmieniano przepisy,a tu zmieniono regulamin forum. Zresztą zmiana pierwsza z dnia 17.06.2013 została zmieniona 30.09.2013.
viewtopic.php?f=8&t=69736 na korzyść organizacji...
Moja uwaga bezczelna ,ale reakcja żałosna...

_________________
O organizatorach PMMS RC IPN nie ma nic do powiedzenia...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 14, 2013 4:39 am 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 03, 2008 8:06 am
Posty: 36
Ale ja wyraźnie prosiłem o dyskusje w temacie LOK czy PZM. Koledzy, ten ogólny bałagan nie rozwiąże się pyskówkami.
Czy modelarstwo w Polsce jest już dojrzałe do uniezależnienia się od LOK-u?
Jak to zrobić?
Kto ma to zrobić?

Co z(robi)ł LOK wiemy wszyscy. Co może PZM, chyba nie wie nikt.
Ile jest ośrodków w Polsce współpracujących już z PZM? i co z tego wynika?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Teraz jest Śr cze 24, 2026 7:33 am


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL