Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Cz cze 25, 2026 7:17 pm

Teraz jest Cz cze 25, 2026 7:17 pm




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor
PostNapisane: Pn lut 26, 2007 2:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 18, 2007 8:51 pm
Posty: 409
Lokalizacja: Gdynia
Może temat bardziej pasuje do działu "o wszystkim", ale nie mogę jeszcze tam pisać :(

Opowiem wam pewną historię, która przydarzyła się mojemu koledze.
Miał on zabawkę "BigMegaMachine" :lol: od NIKKO.
Znudził mu się standardowy akumulatorek 9,6v chyba 700mAh :lol:
Więc poszedł do kolegi, który interesuje się elektroniką itp. i wytrzasnął od niego... 3v ogniwa Li SO4(czy jakoś tak) używane podobno w latarkach dla płetwonurków.
Połączył je w pakiet 9v.
Wyjechał tym czymś na dwór i... dymek z akumulatora.Poszedł do domu, wymienił ogniwo, wszystko ładnie,pięknie - jeździł na tym cały dzień :shock:
I tak po całym dniu jazdy model zaczął zwalniać, uderzył w krawężnik i... BOOM :!:
Podwozie się uniosło, a połamane części karoserii odleciały na kilkanaście metrów.
Żadna sylwestrowa petarda nie mogła się z tym równać :twisted:
Z tego co wiem ogniwa litowe mogą najwyżej się zapalić.

_________________
Zabawa zaczyna się dopiero od 22.2V

https://picasaweb.google.com/ZIP18PL/OF ... 1274863186


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 26, 2007 2:57 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 7:57 pm
Posty: 918
Lokalizacja: Wrocław
Nic nowego. Wielokrotnie było mówione, że nieprawidłowa eksploatacja tych ogniw (rygorystyczne przestrzeganie napięcia ładowania, rozładowania, dopuszczalnego prądu rozładowania i ładowania) prowadzą do spektakularnych efektów specjalnych.
Dobrze, że na tym się skończyło, bo słyszałem o pożarze prawdziwego samochodu spowodowanym przez takie akumulatory. Co bardziej przezorni ładowali i przechowywali te akumulatory w naczyniach żaroodpornych (to taka ciekawostka przyrodnicza) :lol:
Z tym była związana sprawa wycofania ze sprzedaży całej partii notbuków. Nie pamiętam producenta ale była to renomowana marka.

_________________
Pozdrawiam. Mariusz "Bonawentura"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 26, 2007 3:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 18, 2007 8:51 pm
Posty: 409
Lokalizacja: Gdynia
No wiem, że miały to być efekty specjalne ale to była potężna eksplozja, która rozniosła cały model
Widziałem filmiki z ogniwami litowymi - nie wybuchały tylko zapalały się.

Bonawentura napisał(a):
Z tym była związana sprawa wycofania ze sprzedaży całej partii notbuków. Nie pamiętam producenta ale była to renomowana marka.


To były notebooki DELL

_________________
Zabawa zaczyna się dopiero od 22.2V

https://picasaweb.google.com/ZIP18PL/OF ... 1274863186


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 26, 2007 5:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 26, 2006 11:01 pm
Posty: 1399
Lokalizacja: Kraków
http://www.youtube.com/watch?v=gSgjj6NT5U8

Oto jak spektakularnie mozna pozbyc sie modelu nie majac podstawowej wiedzy na temat LiPo.

_________________
Maciej Stąpór
1:8 - HB e-LSP, HB e-L2PE


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 26, 2007 6:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 19, 2005 2:06 pm
Posty: 243
Lokalizacja: Kielce
no no myślałem, że to nie jest tak groźne. Fajne fajerwerki na sylwestra :lol:

_________________
Traxxas revo 3.3 platinum, savage X SS, t-maxx 3.3, hpi baja 5b, hpi baja ss mini-lst, x-ray m18t e-mail: skvarson@gmail.com
GG:1854003


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 27, 2007 2:51 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr maja 24, 2006 8:03 pm
Posty: 753
Lokalizacja: Warszawa
Akumulator 3S 2Ah gromadzi energię ok 20Wh. Jesli ta energia wydzieli się w ciągu powiedzmy dwóch sekund, jest to moc 36 kilowatów.
Dużo bezpieczniejsze od Litowo-polimerowych są litowo-jonowe (cylindryczne). Niektórzy producenci gwarantują brak eksplozji i zapłonu nawet gdy ogniwo przebite zostanie gwoździem (informacja pochodzi z noty katalogowej ogniw, nie próbowałem w realu :) ).

_________________
Pozrawiam,
Zbigniew Bigaj


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 27, 2007 11:53 pm 
Offline

Dołączył(a): So lis 26, 2005 6:56 pm
Posty: 3859
Lokalizacja: Warszawa
Niestety to jest ten poziom techniki, który wymaga jednak wiedzy jak sobie nie zrobić krzywdy.

Szczerze mówiąc miał duużooo szczęścia. Pomyśl co by było jakby to wybuchło w zamkniętym pomieszczeniu, albo w czasie ładowania bez nadzowu... .
... spaliłby tylko swój pokój, czy całą chałupę?

_________________
Pozdrawiam Serdecznie,

Robert


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 28, 2007 3:52 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 18, 2007 8:51 pm
Posty: 409
Lokalizacja: Gdynia
Miał baaaardzo dużo szczęścia... podczas wybuchu stał metr od tego...

_________________
Zabawa zaczyna się dopiero od 22.2V

https://picasaweb.google.com/ZIP18PL/OF ... 1274863186


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 04, 2007 2:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 16, 2007 5:08 pm
Posty: 205
Lokalizacja: Rybnik
do dziś nie wiedziałem co było powodem tego...........
opowiem coś takiego:
kilka mies temu moze 6 czy 7 temu. Byłem u kumpla! no i przychodze do niego no i nagle patrze a ma simensa s65 z podjaraną obudową. no i mówi wiem na co patrzysz. i pokazał mi film zakręcony kamerką internetową przy rozmowie, bo w tym czasie ładował komę. kupił sobie z allegro li-pol baterię "niby 1700mah" a raczej wybuchowe 1700 :twisted: no i na filmiku widziałem jak w fona nagle sie pojawił ogień taki mocny jak z lutownicy gazowej :shock:

_________________
TT-01
TEU-302BK
acoms hayabusa FM 40mhz
czekam ja jakiś inny silnik....

Może by wypadało zmienić model...? TAK!!!! X'ray!!
gg: 9326093


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Teraz jest Cz cze 25, 2026 7:17 pm


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL