Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Cz cze 25, 2026 6:23 am

Teraz jest Cz cze 25, 2026 6:23 am




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor
PostNapisane: Pt sie 26, 2005 10:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 18, 2004 9:27 pm
Posty: 696
Lokalizacja: Nowy Sącz
Jan Pasiut napisał(a):
Zwracam się do kolegów modelarzy z prośbą o wypowiedzi na temat wprowadzenia ( na razie tytułem próby) nowej klasy ograniczającej tylko zastosowany w modelu silnik.
Jest to moja odpowiedź na propozycję Pana Dariusz Filisiaka z Łodzi, przedstawiciela HPI na Polskę.
Propozycja padła tutaj: http://www.rcauto.pl/forum/viewtopic.php?t=8383&start=135
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tą klasą.


Witam,
pozwoliłem sobie zabrac głos w tej dyskusji (niestety nie mialem czasu przesledzic calego tematu, ale wypowiem sie tylko na problem zawarty w pierwszym poscie)

Otóż jestem za wprowadzenie tlasy klasy, która bedzie sie charakteryzowala m. in.:

1. PODWOZIE: 1:10, dowolniej firmy, (tak jak odtychczas w DTM St/Open)
2. SILNIK: typu 540, nierozbieralny,
.........

Podam teraz kilka plusów takej klasy:
- silniki są o wiele tansze !!!!
- uniemożliwi to OSZUKIWANIE NA UZWOJENIU (rozwijanie, inne wirniki, łozyska kulowe itp.) !!! WIEMY JAK TO WYGLĄDA OD "KUCHNI"....
- zmniejszy to o wiele eksploatacje modelu (niewymienne szczotki, brak koniecznosci zakupu takarki do silników)
- początkujący modelarze, którzy nie posiadają modelu Tamiya nie musieli by od razu wskakiwac do DTM st, a wiemy, ze tam jest bardzo wyrównany i wysoki poziom, wiec na starcie nie ma wiekszych szans by nawet dostac sie do finału B...

mysle, ze jeszcze wiele pozytywów mozna by wyszukac

Jesli chodzi o scisłość, to jestem nawet chetny do startów w takiej klasie !!!! Podejrzewam, ze nie ja jeden.

Tak wygląda moje zdanie, jesli to juz nie aktualne to przepraszam za zamieszanie, wybaczcie!!!

pozdrawiam, Rafał Pajor


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 26, 2005 11:05 pm 
Offline
Raflee
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 19, 2003 9:45 pm
Posty: 3693
Lokalizacja: Z daleka- Mielec Auto: 4 do sprzedania - priv :)
Niestety na uszustwa nic nie poradzisz... bo jak narazie to tylko w klasie micro sie nei da (chyba) oszukiwac z silnikami... To nei ejst problem rozebrac silnik, a zeby sedzia mial pewnosc przy sprawdzaniu go, ze nie byl rozbierany musialby miec na nim jakas plombe :P

_________________
Dlatego kochamy off-road :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 29, 2005 9:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 09, 2005 10:06 am
Posty: 897
Lokalizacja: Opole
W podsumowaniu dyskusji o klasie DTM-540 proponuję przepisy krajowe, które mogą być wdrożone już od pierwszych zawodów halowych w sezonie 2005/2006.
Przepisy nie preferują żadnego producenta, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wielu modelarzy i instruktorów modelarskich, co we wcześniejszych postach już podnoszono.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 29, 2005 10:04 pm 
Offline
Administrator forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 19, 2003 6:58 pm
Posty: 4190
Lokalizacja: Bożków
Panie Janku,jedna mała uwaga co do silnika:

proponuje podać KONKRETNY numer katalogowy. Silników 540 jest bez liku a jeden mocniejszy od drugiego. Myśle że zwykłay srebrny blaszak w zupełności wystarczy. A numer katalogowy ma spowodować brak wyścigu zbrojeń - jak również kontrola techniczna będzie łatwiejsza.
Druga uwaga: albo ilośc zwoi ogranicza silnik albo nazwa silnika (typ i producent)

_________________
Pozdrawiam

Marek Kusiakiewicz, RC-AUTO


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 29, 2005 11:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 09, 2005 10:06 am
Posty: 897
Lokalizacja: Opole
Marek Kusiakiewicz napisał(a):
...proponuje podać KONKRETNY numer katalogowy...

Uważam, że to zawodnicy powinni zdecydować jakiej firmy silniki będą stosowac w tej klasie - podałem generalnie dane, którym odpowiada kilka silników - będą to silniki, których dostawę zapewni odpowiedzialny dealer - jak na razie to widac tylko jednego, zatem trzeba poczekac na ofertę dwóch lub trzech pozostałych.
Marek Kusiakiewicz napisał(a):
...albo ilośc zwoi ogranicza silnik albo nazwa silnika (typ i producent)

Niekoniecznie tak musi być - sa np. mabuchy 540 z różna ilością zwoi, poza tym blaszak 20-zwojowy na pewno nie będzie lepszy od stocka 27 zwojowego.
Z Panem Bernadym uważamy, że to organizator w informatorze powinien wymienić jaki typ silnika (nr kat.) bedzie obowiązywać na jego zawodach - ważne by był zgodny z ogólnymi przepisami. Nasze stanowisko wynika z oczywistych względów - jako pomysłodawcy przepisów nie możemy wikłać się w żadne zależności z dealerami.
Jedynym wyjątkiem są przepisy klasy Top Stock - jest ona klasą zamkniętą, a przepisy wymieniają konkretne podwozia konkretnej firmy - konsekwencją więc było tylko tam wymienienie nru katalogowego konkretnego silnika.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 30, 2005 1:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 10:14 am
Posty: 3530
Lokalizacja: Łódź
Wiadomość skopiowała się kilka razy, więc ją usuwam

_________________
HPI Polska - Dariusz Flisiak
Zapraszamy na cykl imprez, wyścigów HPI Challenge i HPI Street Racing


Ostatnio edytowano Wt sie 30, 2005 3:26 pm przez HPI Polska, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 30, 2005 1:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 10:14 am
Posty: 3530
Lokalizacja: Łódź
Jan Matukin napisał(a):
Uważam, że to zawodnicy powinni zdecydować jakiej firmy silniki będą stosowac w tej klasie

Jeśli zapis w przepisach dotyczący silnika ma faktycznie doprowadzić do zrównania szans to obawiam się że bez wyboru konkretnej marki, producenta i symbolu silnika cały zabieg nic nie da i bardzo szybko dojdzie do takiej samej sytuacji jaka jest obecnie. Każdy robi co chce, silniki są notorycznie przerabiane czego kontrola techniczna nie jest w stanie wykryć.
Chciałbym być dobrze zrozumiany. Moja wypowiedź nie wyraża pretensji do sędziów tylko realnie ocenia sytuację.

Jan Matukin napisał(a):
- podałem generalnie dane, którym odpowiada kilka silników - będą to silniki, których dostawę zapewni odpowiedzialny dealer - jak na razie to widac tylko jednego, zatem trzeba poczekac na ofertę dwóch lub trzech pozostałych.

Pragnę jasno podkreślić cel naszej propozycji w sprawie silników.
Składając publicznie ofertę na dostawy silników Saturn w dobrej cenie kierujemy się jedynie chęcią rzeczywistego zrównania szans. Jeśli inna firma zaoferuje lepsze warunki cenowe bardzo chętnie wycofamy się z naszej propozycji.
Proszę pamiętać tylko o jednym. Za chwilę zaczyna się sezon halowy i jeśli będziecie Państwo zwlekali z decyzjami to może się okazać że jak będzie decyzja to nie będzie silników. Weźcie pod uwagę ze aby zapewnić płynność dostaw i wywiązać się z tego obowiązku powinniśmy zamówić przynajmniej kilkadziesiąt jeśli nie kilkaset silników. Podejrzewam ze ani my ani inny dostawca nie będzie chciał podjąć takiej decyzji bez jasno określonych przesłanek które uzasadniają duże zamówienie.

Jan Matukin napisał(a):
Z Panem Bernadym uważamy, że to organizator w informatorze powinien wymienić jaki typ silnika (nr kat.) bedzie obowiązywać na jego zawodach - ważne by był zgodny z ogólnymi przepisami. Nasze stanowisko wynika z oczywistych względów - jako pomysłodawcy przepisów nie możemy wikłać się w żadne zależności z dealerami.

Oczywiście ma Pan rację. Niemniej wszędzie na świecie organizator w taki czy inny sposób jest związany z producentem/dystrybutorem. Jest to normalne i logiczne. Bez wsparcia producentów ten sport będzie rozwijał się bardzo długo i uważam że rolą LOK-u powinno być stworzenie odpowiednich warunków aby firmy chciały inwestować w rozwój modelarstwa samochodowego i zawodników.
Jeśli HPI oferuje dobry, sprawdzony na świecie silnik za 50% ceny innych producentów a wy zastanawiacie się czy jest to oferta godna uwagi to mówiąc wprost mam wrażenie że komuś zależy aby w kolejnym sezonie nic się nie zmieniło.

Podsumowanie w sprawie silników:
1. Jeśli będzie kilku dostawców silników to tak jak wcześniej pisałem nie wierzę aby były to silniki o identycznych parametrach nawet jeśli teoretycznie będą tak samo cechowane. W związku z tym istenieje obawa o dokonanie skutecznych kontroli technicznej i wyeliminowanie prób ominięcia przepisów.
2. Wygląda na to że w najbliższym czasie będzie kilku organizatorów zawodów w Polsce i jeśli każdy będzie preferował swój silnik to z pewnością nie będzie to ekonomiczne rozwiązanie dla zawodników.

Jan Matukin napisał(a):
Jedynym wyjątkiem są przepisy klasy Top Stock - jest ona klasą zamkniętą, a przepisy wymieniają konkretne podwozia konkretnej firmy - konsekwencją więc było tylko tam wymienienie nru katalogowego konkretnego silnika.

Już dość dawno zostało ustalone że Sprint2 będzie dopuszczony do TOP Stock i zostało to przez Panów sędziów i LOK jasno wyartykułowane i logicznie uzasadnione. Podstawowym powodem był fakt że niedopuszczalne jest aby w Mistrzostwach Polski występowała jakakolwiek klasa zabraniająca dostępu modeli innych producentów. Z oczywistych względów jest to niezgodne z zasadą równości.
Rozumiem że Sprint będzie mógł jeździć w klasie Top Stock na silniku jaki będzie obowiązywał w tej klasie. W związku z powyższym czekamy z niepokojem na konkretne przepisy na najbliższy sezon halowy. Mam nadzieję że będziemy mogli wspólnie organizować imprezy stwarzając korzystne warunki do rozwoju modelarstwa samochodowego bez konieczności organizowania niezależnych konkurencyjnych imprez.

_________________
HPI Polska - Dariusz Flisiak
Zapraszamy na cykl imprez, wyścigów HPI Challenge i HPI Street Racing


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 30, 2005 1:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2005 1:41 pm
Posty: 201
Lokalizacja: Tarnów
Jako zainteresowany klasą Top-Stock śledzę wszelkie tematy z nią związane. Znalazły się m.in. w tym temacie propozycje przepisów nowo obowiązujących od hali 2006 zarowno dla TS jak i DTM-540.
Chaciałbym się odnieść do trzech punktów tu poruszanych:
1. Zgadzam się, że zawarte w przpisach specyfikacje silników do stocka nic nowego nie określają i dalej pozostawiają dowolność. W dalszym ciągu nie wiem w jakie silniki się zaopatrzyć? Popieram inicjatywę HPI z silnikami 20T w tak atrakcyjnej cenie!
2. W klasie Top-Stock nie widzę Sprinta, to podwozie jest zawarte w DTM-540 (tam gdzie jego miejsce i rozumiem, że wprowadzenie tej klasy zostało ustalone)
3. Co trzeba rozumieć pod określeniem w punkcie dotyczącym akumulatorów ograniczającej pojemnosc maksymalną na 3300mAh?
Do tej pory nie było w żadnej klasie takiego ograniczenia, a proszę zajrzeć do sklepów modelarskich obecnie pakiety zgrzewane === markowych producentów to już min. 3600mAh

_________________
Janusz Potępa


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 30, 2005 1:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2005 1:41 pm
Posty: 201
Lokalizacja: Tarnów
Jako zainteresowany klasą Top-Stock śledzę wszelkie tematy z nią związane. Znalazły się m.in. w tym temacie propozycje przepisów nowo obowiązujących od hali 2006 zarowno dla TS jak i DTM-540.
Chaciałbym się odnieść do trzech punktów tu poruszanych:
1. Zgadzam się, że zawarte w przpisach specyfikacje silników do stocka nic nowego nie określają i dalej pozostawiają dowolność. W dalszym ciągu nie wiem w jakie silniki się zaopatrzyć? Popieram inicjatywę HPI z silnikami 20T w tak atrakcyjnej cenie!
2. W klasie Top-Stock nie widzę Sprinta, to podwozie jest zawarte w DTM-540 (tam gdzie jego miejsce i rozumiem, że wprowadzenie tej klasy zostało ustalone)
3. Co trzeba rozumieć pod określeniem w punkcie dotyczącym akumulatorów ograniczającej pojemnosc maksymalną na 3300mAh?
Do tej pory nie było w żadnej klasie takiego ograniczenia, a proszę zajrzeć do sklepów modelarskich obecnie pakiety zgrzewane === markowych producentów to już min. 3600mAh

_________________
Janusz Potępa


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 30, 2005 9:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 30, 2004 11:56 pm
Posty: 447
Lokalizacja: bielawa
ograniczenie pojemności akumlatorów nie spowoduje (wyścigu zbrojeń) są jeszcze w sprzedaży akumlatorki w pakietach o pojemnościach poniżej 3300 Nicd i Nimh i Chodzi tu o to żeby nie scigać się w kupowaniu akusów wiekszej pojemności to mabyć tanie ściganie i równe szanse dla każdego tylko przewaga umiejętności ma decydować o sukcesie zawodnika. Może też propozycje firm sprzedających akusy żeby wybrać cenowo najlepsze i jakośćowo dobre.

_________________
Spalinówki oraz Micro
RC Jelcz
zaprzyjaźniony z GCKiS Kobierzyce
GG 8022719


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 30, 2005 9:29 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 22, 2003 9:51 pm
Posty: 531
Lokalizacja: Warszawa
Moge zalatwic w dobrej cenie ogniwa 3300 nieselekcjonowane do samodzielnego zlutowania a pakiet.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 30, 2005 9:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 10, 2005 8:36 am
Posty: 294
Lokalizacja: Nowy Sącz
A co panowie te które mamy o większej pojemności to mamy sobie teraz do kosza wyrzucić?
To chyba jakas paranoja

_________________
pozdrawiam
Piotr Fortuna
================
SKM Nowy Sącz
HPI Racing Team Polska


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 30, 2005 9:43 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 09, 2005 10:06 am
Posty: 897
Lokalizacja: Opole
Piotr Fortuna napisał(a):
A co panowie te które mamy o większej pojemności to mamy sobie teraz do kosza wyrzucić?
To chyba jakas paranoja

Nie trzeba wyrzucać - usunąłem ten zapis i pisałem, że są jeszcze propozycją.
Dziekuję za sugestie.
Jednak prawda jest taka, że są akusy Ni-Cd o poj. 2400 mAh, które doskonale nadają się do nowej klasy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 30, 2005 9:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 10, 2005 8:36 am
Posty: 294
Lokalizacja: Nowy Sącz
Panie Janie cieszę się że w przepisach będzie jasno i dokładnie określony typ silnika w danej klasie, ale przy tym obawiam się jednego: jeśli takie silniki będzie dostarczał tylko jeden dealer w kraju to prawdopodobnie będziemy płacic za nie chore ceny. Obym się mylił ale śmiem twierdzić że cena będzie wyższa od dotychczasowej conajmniej o 30%. Myślę że w tej kwesti trzeba będzie to jakos zabezpieczyc. /tylko jak???/

_________________
pozdrawiam
Piotr Fortuna
================
SKM Nowy Sącz
HPI Racing Team Polska


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 30, 2005 11:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 09, 2005 10:06 am
Posty: 897
Lokalizacja: Opole
Piotr Fortuna napisał(a):
...obawiam się jednego: jeśli takie silniki będzie dostarczał tylko jeden dealer w kraju to prawdopodobnie będziemy płacic za nie chore ceny...

Tu jest oferta silnika Saturn, również na tej stronie jest oferta silnika Traxxas Stinger. Oba silniki spełniają wymogi nowej klasy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest Cz cze 25, 2026 6:23 am


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL