Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Pn cze 22, 2026 11:29 am

Teraz jest Pn cze 22, 2026 11:29 am




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor
PostNapisane: So mar 29, 2008 11:02 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz gru 13, 2007 12:29 pm
Posty: 187
Witam

ZAkupiłem silnik Graupner 400 do mini inferno ale okazało sie że jeździ wolniej niż stokowy. Więc chciałbym w nim przewinąc uzwojenie. Czy jest któs wstanie podzielic się wiedzą jak policzyc ilośc uzwojen grubośc kabla i co z tego wyjdzie???

Normalnie ten graupner nie przekracza pewnie 10A wiec nowe uzwojenie może zwiększyc pobor do 15A

pozdrawiam

_________________
Lighting konwers 1:8>> Ezrun80A+TORK2200>> 6s1p


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 30, 2008 9:53 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr maja 24, 2006 8:03 pm
Posty: 753
Lokalizacja: Warszawa
Nie polecam przewijania, będziesz miał problemy z wyważeniem wirnika.
Jeśli już koniecznie chcesz to zrobić, to reguła jest prosta. Obroty zależą odwrotnie proporcjonalnie od ilości zwojów. Czyli dwa razy mniej zwojów to dwa razy większe obroty. Najpierw zmierz srednicę drutu jakim jest nawiniete teraz. Oszacuj o ile większe chcesz uzyskać obroty (na przykład 1,4 raza) i weź drut o średnicy większej o pierwiastek z tego współczynnika (pierwiastek z 1,4 to około 1,2 ) i nawiń nim nowe uzwojenie.
To wszystko co można Ci poradzić

_________________
Pozrawiam,
Zbigniew Bigaj


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 8:36 am 
Offline

Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 7:57 pm
Posty: 918
Lokalizacja: Wrocław
A co do wyważenia to: dwa proste ostrza od noży zamontowane poziomo, oraz poxilina i wiele cierpliwości . Wyważenie będzie tylko statyczne ale jak na "domowe robótki ręczne" wystarczające.

PS ostrożnie z odginaniem wypustów w komutatorze, tylko tyle ile jest niezbędne oraz dokładne oczyszczenie drutu z emalii na niezbędnym odcinku - żeby nie porobić zwarć.
Zapamiętaj - zanotuj kierunek oryginalnego uzwojenia.

Edit: Zanim zaczniesz kombinować z uzwojeniem sprawdź czy nie można zwiększyć kąta wyprzedzenia szczotek (wypust denka przełożyć w lewą szczelinę).

_________________
Pozdrawiam. Mariusz "Bonawentura"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 2:15 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz gru 13, 2007 12:29 pm
Posty: 187
Dzieki za opowiedzi

a mam jeszcze takie pytanie czy nawijanie podwójnym drutem to jest to samo co nawiniecie już na istniejące zwoje, nowe z nastepnego drutu i połaczenie je z poprzednim równolegle. Mowie o jednym segmecie...



Czy moge prosic o rozwiniecie wyważania wirnika...

dzięki pozdro

_________________
Lighting konwers 1:8>> Ezrun80A+TORK2200>> 6s1p


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 5:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr maja 24, 2006 8:03 pm
Posty: 753
Lokalizacja: Warszawa
Podwójnym to znaczy dwoma drutami na raz. Chodzi o to, żeby każda część uzwojenia miała podobną rezystancję i indukcyjność i w konsekwencji przewodziła taki sam prąd. Gdybyś nawijał najpierw jedno, a potem drugie to na pierwsze zużyłbyś mniej drutu (mniejsza oporność), a na drugie znacznie więcej (większa oporność)

_________________
Pozrawiam,
Zbigniew Bigaj


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 5:44 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 7:57 pm
Posty: 918
Lokalizacja: Wrocław
Dowinąć zwoi się nie można.
Podpierasz końcówki osi wirnika na ostrzach i patrzysz jak się zachowuje. Nie może być tak że zatrzymuje się w jednej pozycji. Gdy tak się dzieje to od góry dokładasz trochę masy. Co tu można jeszcze tłumaczyć?

_________________
Pozdrawiam. Mariusz "Bonawentura"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 5:46 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz gru 13, 2007 12:29 pm
Posty: 187
no zgadza sie bylaby roznica w oporze ale co za tym idzie. jakiś by sie to i tak z sumowalo 1/r1 +1/r2 = 1/rx trzeba bylo tylko cos takiego uwzglednic czy tez bylyby jeszcze jakies inne skutki ktorych nei wzialem pod uwagę???

_________________
Lighting konwers 1:8>> Ezrun80A+TORK2200>> 6s1p


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 7:25 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr maja 24, 2006 8:03 pm
Posty: 753
Lokalizacja: Warszawa
Kłania się prawo Ohma. Część uzwojenia o mniejszej oporności przewodzi większy prąd, czyli drut jest mocniej obciążony prądowo i może się po prostu spalić.

_________________
Pozrawiam,
Zbigniew Bigaj


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 04, 2008 6:00 am 
Offline

Dołączył(a): Cz gru 13, 2007 12:29 pm
Posty: 187
Witam
ponownie nawinałem nowe uzwojenie tym co aurat miałem. Drut grubości 0,5mm i wystarczyło miejsca tylko na 22 zwoje. Czy da się policzyc jakoś ile ten silnik pobiera prądu. Wydaje mi się że coś za dużo bo regulator na 20A warjuje... czasem wyłacza silnik a czasem daje mu gaz na maxa. Drugi regulator na 70A, którego sprawności nie jestem pewnien nie warjuje ale bardzo bardzo moco i to szybko sie grzeje....

_________________
Lighting konwers 1:8>> Ezrun80A+TORK2200>> 6s1p


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 04, 2008 9:15 am 
Offline

Dołączył(a): Śr maja 24, 2006 8:03 pm
Posty: 753
Lokalizacja: Warszawa
Prąd można zmierzyć amperomierzem. Czy jesteś pewny, że nie zrobiłeś jakiegoś zwarcia (przerwana izolacja)?

Czy wirnik be zasilania obraca się swobodnie (choć z wyraźną "kompresją"), czy po szybkim zakręceniu palcami czuć jakby obracał się w "gęstej mazi" - to sugerowałoby jakieś zwarcie. Możesz też wkręcić oś wirnika np. w wiertarkę i kilka minut "pokrecić" silnikiem nie podłączonym do zasilania (ale z unieruchomioną obudową). Jeśli się zagrzeje, to masz zwarcie.

p.s. Ile zwojów miałeś oryginalnie?

_________________
Pozrawiam,
Zbigniew Bigaj


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 04, 2008 9:24 am 
Offline

Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 7:57 pm
Posty: 918
Lokalizacja: Wrocław
Najprawdopodobniej jest gdzieś zwarcie. Do nawijania silników nie bierze się tego drutu co jest pod ręką ale taki jaki jest potrzebny. Na pewno nie z odzysku i nie zleżały.
Zwarć pomiędzy zwojami teraz praktycznie nie masz czym zmierzyć (choć jest to możliwe). Możesz upewnić się czy nie ma zwarcia pomiędzy uzwojeniami a pakietem wirnika (blachy, oś). Możesz też wykonać pomiary prądu przez poszczególne sekcje. Musisz mieć stabilne, wydajne źródło napięcia (zasilacz stabilizowany z regulowanym napięciem o wydajności minimum 10 A). Odchyłki nie powinny przekraczać 1 do 2 %. Trzeba tak ustawić napięcie aby płynął prąd około 2 do 3 A.
Trzeba było zmierzyć średnicę poprzedniego drutu i wziąć drut o średnicy około 10 % większej.
Wykonanie teoretycznych obliczeń poboru prądu przez silnik nie jest takie proste.

Ps Wybacz że zadam to pytanie: czy czasami nie nawinąłeś jednego uzwojenia w przeciwną stronę?

Jeszcze ze trzy podejścia do przewijania i dojdziesz do wprawy :D

I jeszcze jedno: niektórzy mają pot działający bardzo destrukcyjnie, to nie żart ani jakikolwiek przytyk. Warto więc przy zabawie z drutem nawojowym używać rękawiczek.

_________________
Pozdrawiam. Mariusz "Bonawentura"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 04, 2008 4:14 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz gru 13, 2007 12:29 pm
Posty: 187
Witam

No więc silnik miał poprzednio chyba 40 zwoi nie jestem pewnien czy dokłądnie tyle ponieważ musiałem je rozcinac bo byly zlepione czymś.


Nie nawinełem napewno zadnego zwoju w onna strone:)

ale wiem co mogło spowodowac zwarcie jesli takowe jest... no wiec uzyłem kropelki(kleju do zaklejenia zwoi zeby przypadkiem siła odsrodkowa ich nie wuciagnała po za linie sekmentów i nie wkrecily sie po miedzy wirnik a magnesy....

Sprawdze czy kropelka przewodzi prąd i nawinę jeszcze raz. Tym razem w rekawiczkach...:) nie pomyślalem jak destruktywnie może wpływac sol z potu na izolacjie:)



Jeszcze pewnie dziś zdam relacjie z poprawek.....



Drut nie jest z odzysku ale jest pewnie zleżaly narazie testuje na tym żeby dojśc do wprawy i ogarnąc się tak żebym wiedział dokładnie co robie i jakie bedą rezultaty w tedy kupie nowy silnik i opowienią żyłe nawojowa i nawine już na cacy 8) :twisted:






Jeszcze zrobiłem pare pomiarów no i niema zwarcia między obudowa a + i - minusem silnika. Według mojego miernika opor miedzy biegunami jest 1,5ohm jak silnik pracuje to miernik pokazuje jakby wogole nie bylo polaczenia albo opornosc byla wyzsza niz 2M. Jak mierze A w czasnie jazdy silnika wychodziże ponad 13A ale moj miernik jest do 10A takze może by wiele wiecej i nie wiem czy tak powinno sie mierzy wogole.....

_________________
Lighting konwers 1:8>> Ezrun80A+TORK2200>> 6s1p


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 04, 2008 7:25 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr maja 24, 2006 8:03 pm
Posty: 753
Lokalizacja: Warszawa
Potem się nie przejmuj, natomiast "kropelka" (cyjanoakryl) niszczy emalię bardzo skutecznie - wielu "przewijaczy" silników trójfazowych się na to nacięło. jak masz miernik z supermarketu, to on pokazuje prawidłowo do 20A, tylko kabelki trzeba wymienić, bo są strasznie cienkie. 13A to kosmiczna wartość, muszą być zwarte zwoje.

_________________
Pozrawiam,
Zbigniew Bigaj


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 04, 2008 7:40 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz gru 13, 2007 12:29 pm
Posty: 187
no to lipa wlasnie tuz przed tym postem znowu po nawinieciu skleilem kropelka:/ wlasnie sie aku ładuja żeby sprawdzi nowe zwoje ale już teraz wiem że z tą kropelką znowu będzie lipa

jak nie kropelka to co w takim razie do sklejenia uzwojenia???

_________________
Lighting konwers 1:8>> Ezrun80A+TORK2200>> 6s1p


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 04, 2008 8:08 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr maja 24, 2006 8:03 pm
Posty: 753
Lokalizacja: Warszawa
Ja używałem akrylowego lakieru do podłogi

_________________
Pozrawiam,
Zbigniew Bigaj


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest Pn cze 22, 2026 11:29 am


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL