zbig napisał(a):
Pojęcie podwójnej przemiany wystepuje tylko w odbiornikach (a nie jak sugerował Piotr w nadajnikach).
Chodzi o to, że silne wzmacnianie jednej częstotliwości nie jest zbyt korzystne (szumy, podatność na oscylacje, modulacje skrosne i inne takie tam). Wiec w bardziej zaawansowanych odbiornikach sygnał wejściowy zamienia się najpierw na jedną czestotliwość (filtruje i wzmacnia), a potem jeszcze raz zamienia na inną (i znów filtruje i wzmacnia).
Pierwsza pośrednia to różnica częstotliwości kanału i kwarcu odbiorczego, druga - to róznica pierwszej pośredniej i drugiego wewnętrznego (stałego) generatora. Dlatego kwarce odbiorcze dla pojedyńczej i podwójnej przemiany mają inne czestotliwości i nie mogą byc stosowane wymiennie
(nie pasują).
Jak powiedziałem pojęcie podwójnej przemiany nie dotyczy nadajników, do kórych kwarce (poza pewnymi wyjątkami) są wymienne między róznymi nadajnikami, z dokładnością do rodzaju modulacji (AM nie pasują do FM)
Natomiast żeby było ciekawiej, w kwarcach odbiorczych nie ma znaczenia czy modulacja jest AM czy FM. ech, życie nie jest proste...
OK
ale gdzie znaleść wskazówkę jakie kwarce są w acoms hayabusa FM czterokanałowej