Forum serwisu RC AUTO
  * RC AUTO    * e-mail do ADMINA    * FAQ    * Szukaj   * Użytkownicy
* Zaloguj   * Zarejestruj
Teraz jest Pn kwi 20, 2026 8:05 pm

Teraz jest Pn kwi 20, 2026 8:05 pm




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 4:20 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt mar 11, 2008 10:20 pm
Posty: 7
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Witam, zaczynam dopiero swoją przygodę z modelarstwem i zastanawiałem się nad wyborem ładowarki. Pakiet już wybrałem, GP 3300 mAh (oczywiście NiMH). Czy ładowarka Turbomat 5 to dobry wybór?
Teraz druga część tematu, rozumiem że formowanie pakietu to ładowanie i rozładowywanie, tak? Jeśli mam rację to czy da się to zrobić tą ładowarką? Bo chyba nie ma funkcji rozładowywania, więc czy można rozładować pakiet czymś innym, np. żarówką? I o co chodzi w mierzeniu prądu w C? 1C to ile?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 5:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 29, 2005 1:02 am
Posty: 175
Lokalizacja: Łódź
Wpisz w wyszukiwarce formowanie to wyskoczy Ci 100 tematów na ten temat. Potem wpisz turbomat 5 i też wyskoczy Ci pełno.

Nie wnikając za bardzo w teorię można powiedzieć że ładowanie 1C to takim prądem który naładuje pakiet w 1 godzinę - czyli dla pakietu 3300 - to będzie 3,3A, dla pakietu np 4200 będzie to 4,2A. Formowania robi się prądem 0,1C czyli dla pakietu 3300 będzie to 330mA, a potem rozładowywanie 0,5C czyli w tym przypadku 660mA - i takie trzy cykle.
Potem to już ładujesz max 3A - optymalnie 2A - ZIMNY pakiet. Jeździsz na ciepłym po odłączeniu od ładowarki.

Co do Turbomata to jest to prosta ładowarka, nie ma funkcji rozładowywania.
Do formowania raczej się się nadaje bo w trybie z małymi prądami nie ma odcięcia ładawania i możesz przeładować pakiet. Trzeba ją bardzo kontrolować z zegarkiem w ręku posiłkując się obliczeniami itd.
Potem do ładowania uformowanch pakietów "na podwórko" na początek wystarcza, jak bedziesz ładował 2A to będzie ok. Trzeba jej bardzo pilnować bo po wykryciu delty przechodzi w tryb doładowywania i jak się to przeoczy to sobie tak będzie ładować i bardzo przegrzeje pakiet.

Nie wiem ile możesz przeznaczyć na ładowarkę ale warto się zastanowić i dołożyć 100 zł i kupić np Sharka - super ładowarka ze sporymi możliwościami a przede wszystkim z wyświetlaczem gdzie wszystko widać i można ustawić. I tą spokojnie uformujesz bo chyba nawet ma taki automatyczny program od formowania.

_________________
HPI Baja 5B SS Savage X SS
HB Cyclone TCX HPI Sprint
LRP S18 Brushless
Traxxas Rally

KDS 450SV CX250SE
Blade Nano CPX Xieda 9958
Yak54 Beast 3D UMX
GG: 5167078


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Teraz jest Pn kwi 20, 2026 8:05 pm


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL